לא מתחילים פרויקט תמ"א מבלי לבחון חברת מנהלת

 • בית
 • >>
 • לא מתחילים פרויקט תמ"א מבלי לבחון חברת מנהלת

עכשיו זה רשמי, חברות מינהלת תמ"א 38 צוברות תאוצה בתחום ההתחדשות העירונית, בקרב חברות פרטיות או בכפיפות לוועדות המקומיות. במאמר הנוכחי נסביר מהי מנהלת תמ"א 38 ולמה אתם פשוט חייבים אחת כזו כדי לצלוח את הפיאסקו חסר התקדים אשר מעמידה תכנית מתאר 38.

שוק התמ"א משתכלל ומשנה את פניו:

הוגי התמ"א 38 לא שיערו בנפשם כי התכנית שביסודה הייתה אמורה לתת מענה לאיום הטילים או אסון טבע שצפוי לפקוד את אזורנו בעשורים הקרובים יהפוך לכלי בעל חשיבות עליונה להתמודדות עם יוקר המחיה. וכך, מבלי שנשים לב צמחה התמא 38 באיזורי הביקוש לממדים עצומים התופסים נתח גדול מהיקף הבניה החדשה.

האבולוציה של שוק התמ"א 38 הביאה עמה פתרונות מימון ייחודיים, חידושים בתחום הבטוחות, סעיפים משפטיים יוצאי דופן, שיטות בניה חדישות, ועוד שלל תקדימים שאילולא התמא38 כנראה שלא היו נוצרים.

עלייתן של חברות המנהלת בתחום ההתחדשות העירונית:

בפרויקט התחדשות עירונית פועלות כמה קבוצות אינטרסים – האחת היא קבוצת הדיירים אשר רוצים להינות מפירותיה של התכנית אשר מאפשרת להם לשדרג/לחדש במקרה של תמא 38 חיזוק, או "לזכות" בדירה חדשה וזאת מבלי לשלם דבר. הקבוצה השנייה שייכת ליזם ואנשי המקצוע שלו, והקבוצה השלישית אלו רשויות התכנון ורשויות המס.

לכל קבוצה קיימים כאמור האינטרסים שלה ולמרות שהתכנית יוצרת מצב של WINWIN עדיין קיימים ניגודי אינטרסים מובהקים בין הקבוצות – היזם לעולם ירצה להרוויח כמה שיותר, הדיירים רוצים לקבל תוספות גדולות יותר ומפרט עשיר יותר, והרשויות מתנהלות עפ"י קובעי מדיניות אשר להם אינטרסים שונים מעת לעת. חלק מהעיריות מעודדות וחלקן מרעיפות קשיים (בכל מקרה קשה לומר שהעיריות מעודדות באופן גורף את תמ"א 38).

בתוך כל הסבך הזה עומדים להם בצריח הדיירים אשר תולים את כל תקוותיהם בעו"ד המייצג אשר אמון על התחום המשפטי גרידא וללא ניסיון בבניה, בניתוח פיננסי של חברות, בבניית תכניות עסקיות, או בתכנונים אדריכליים מורכבים. ללא כל אותם אנשי מקצוע, נשאר העו"ד ללא כלים פרקטיים לנתח את הצעות היזמים בצורה מיטבית ובשל כך מתקבלות החלטות בהסתמך על אינטואיציה בלבד.

פערי הידע של אותם עו"ד לא ניתנים לגישור. ובשל כך קמו להן בשנים האחרונות עשרות חברות המספקות ליווי דיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית, אותן חברות זיהו את הוואקום הקיים בשלבים המקדמיים של החתמת הדיירים, הם השלבים הקריטיים ביותר להצלחת הפרויקט לטובת הדיירים.

ישיבת דיירים תמא 38 של המרכז להתחדשות עירונית

 

תפקיד חברת המינהלת:

תפקיד חברת המינהלת בתמ"א 38 הוא לייצג את הדיירים על שלל האספקטים המקצועיים והמנהליים ולספק מעטפת מקצועית מבחינת מינוי היזם, ייצוג משפטי, פיקוח הנדסי, ונציג מגשר לשאלות שוטפות:

 1. מינוי עו"ד לדיירים אשר ייצג אותם מבחינה משפטית – למנהלת ולעו"ד המייצג חייבת להיות שפה משותפת ושיתוף פעולה במספר פרויקטים קיימים – דבר המוזיל את העלויות ומאפשר עדכון שוטף ומהיר של הצדדים בהתקדמות תהליך הרישוי והתכנון.
 2. לבחון את הפרויקט מבחינה תכנונית ע"י אדריכל מוסמך כדי להבין את התמורות המקסימאליות שניתן להפיק עבור הדיירים.
 3. ע"י כלכלן מטעמה לבחון את הכדאיות כדי להכיר את סף הרווחיות לצורך ניהול מו"מ מסחרי איכותי אל מול היזם שיבחר וכדי לדרוש יותר עבור הדיירים כאשר יש מקום לכך.
 4. לפנות ליזמים רלוונטיים וליצור הד תקשורתי ליצירת תחרות בקרב יזמים, לצורך קבלת הצעות תחרותיות מקבלנים.
 5. לנתח ולדרג את הצעות היזמים ולהעבירם לנציגות הבניין בצורה אוביקטיבית.
 6. לאחר חתימה על הסכם מחייב מול יזם תאכוף חברת המינהלת ע"י אדריכל או גורם מוסמך אחר את שלבי התכנון והגשת התכניות לועדות המקומיות ותוודא כי הם תואמים את הבטחותיו של היזם.
 7. חברת מינהלת התמא תפקח אחר שלבי הרישוי בועדות המקומיות ותקפיד לאכוף את מסגרות הזמנים כפי שנקבעו בחוזה מול היזם.
 8. בעזרת מפקח בניה מטעמה, תפקח הנדסית על קצב ואיכות הבניה כדי להימנע מחריגות בניה ולאכוף את תקני האיכות הנדרשים.
 9. נוכחות מפקח הבניה בפרוטוקול מסירת הדירות ומתן אישור לקיום התחייבויות היזם.
 10. ווידוא רישום צו בית משותף ע"י עו"ד מלווה.

לפעילות האקטיבית ותהליכי הבקרה של חברות מנהלת בתחום התמא38 לא קיימת אלטרנטיבה. כאמור, ללא חברת מנהלת המבצעת את כל אשר צוין מעלה, נשארים הדיירים בפערי ידע מקצועיים עצומים מול היזמים והקבלנים, חשופים לסיכונים שהם אינם מודעים אליהם ונדרשים לקבל החלטות גורליות וללא אינדיקציה מקצועית על התהליכים השונים.

ליווי חכם של דיירים ליישום מוצלח של פרויקט תמא:

 • פעילות המרכז לתחדשות עירונית מבית אפיקים 38 מציב סטנדרט חדש בתחום ליווי הדיירים וחברות המנהלת.
 • אנשי המקצוע של המרכז נבחרו בקפידה כדי ליצג אתכם הדיירים על הצד הטוב ביותר, אנשי המקצוע שילוו אתכם הנם בעלי ניסיון של עשרות שנים בתחומם, עם התמחות ייחודית לתחום ההתחדשות העירונית וביניהם תמ"א 38 ופינוי בינוי.
 • לכל בניין אשר מלווה על ידי המרכז אנו מצמידים מלווה אישי לאורך כל שלבי הפרויקט ועד מסירת המפתח, אשר יקשיב לכם ויהיה שם בשבילכם בכל שאלה או תקלה.
שתף/י את המאמר
Facebook
WhatsApp
Twitter
Email

מאמרים נוספים

רישוי זמין וחתימה על גרמושקה לבקשה להיתר

לא עוד חתימה על גרמושקה

כחלק מהליך התייעלות מנהל התכנון והנגשת הליכי הרישוי באופן מקוון מעתה אין צורך בחתימת בעלי הקרקע על גבי הגרמושקה (תכנית מפורטת להגשה להיתר). להורדת טופס מקוון לאישור התכניות.

צור איתנו קשר

משרד

משרד מגדל טויוטה, קומה 23

יגאל אלון 85 תל אביב

כתבו לנו ונהיה בקשר בהקדם האפשרי

נגן וידאו